Market Friday Which came first the chicken or the egg

Market Friday Which came first the chicken or the egg

A post for Market Friday hosted by @dswigle, if you haven't followed her yet you should she is one of the kindest and most supportive people here on Hive, a comment from her is like a ray of sunshine on your page.
This is the one tag and challenge that I always make a point of joining, and also look through the posts of others that join the challenge and seeing markets from all around the world.

For this weeks post, I was a little at a loss as to what to share, I have some photos I was thinking of sharing but I really wanted to get some new shots for this weeks post and when I visited Shaws supermarket yesterday to pick up some things I thought why not het shots of what I was buying along with the prices so people can compare prices here with what they pay.

Here there has been an egg shortage and people have bene posting all kinds of memes online about the crazy prices for eggs, so the first shot I got was for a dozen eggs $6.99
Now I haven't bought eggs for a while to be honest and I did not buy eggs yesterday either but I did check out the prices of them I think at one stage I saw them at close to $10 for a dozen in another supermarket a while back so maybe the prices of them have dropped a bit


EFA4B204-9A0E-42FE-A552-E7DEFE1919A6.jpeg

Now on to what I did actually buy yesterday, my wife and I have bene making an effort to eat healthier and we have bene having salads a lot more so I picked up one of these salad kits which we both enjoy and it was on sale for $3.99


B01091D8-E3E3-4A0B-BE25-B9EDF00DAD4A.jpeg

Along with the Cesar Salad I picked up a bit of this crunchy Vege Salad, which the first time i grabbed it I thought it looked far to healthy and thought I would not enjoy it, but we are really enjoying it as well, it cost $7.99 a pond but I only got a small container of it to go with the salad


6C8E4F4A-6E67-46D8-93BE-A6FC37DEDF65.jpeg




And along with the salads we have some chicken, I actually got some chicken breasts, but seems I took a photo of Chicken Tenders so including that here


CBD047E7-3A4D-4E6A-B0CE-579ECCB27FE9.jpeg



And the other thing I picked up was some water $5.99 for 24 .5 litre bottles


CF2BB469-998D-4B9C-A765-9C48259EC931.jpeg



How do these prices compare with what you are paying?

And that’s all folks



unless stated otherwise all photos used in my posts are taken and owned by myself, if you wish to use any of my images please contact me.

TEAMUSAhive JJ.jpg



0
0
0.000
20 comments
avatar

pixresteemer_incognito_angel_mini.png
Bang, I did it again... I just rehived your post!
Week 142 of my contest just started...you can now check the winners of the previous week!
!BEER
5

0
0
0.000
avatar

The egg;
When an egg is laid you can wash it so it won’t incubate, and it takes a few days for the egg to incubate the yolk, so yes the egg came first 😊
You click market photography is a simple way. Keep making more. You're one of my favorites. ❤

0
0
0.000
avatar

Yum! Chicken Tenders! It is so infrequent that my wife and I go to the store anymore. We started having our groceries shipped to us during Covid and we just never went back. We actually find we spend a lot less this way. Eggs are nuts lately. Luckily I am the only one that eats them. My wife mostly does whites that we buy at Costco.

0
0
0.000
avatar

I probably should go less to the supermarket, and but ahead, but my wife is terrible for knowing what she wants to eat a day in advance let alone a few days LOL

0
0
0.000
avatar

Ah, that makes sense then. My wife plans all the meals each week and cooks them on the weekend so we can just throw them in the oven to heat up when we get home. That helps. We still stroll through Costco every other week.

0
0
0.000
avatar

We used to do that when I worked, now that I have the time to pickup what we need each day or two and we have slipped into that habit

0
0
0.000
avatar

Prices are getting crazy. I found out that the local chicken farm sells eggs with hair line cracks for $1.50 a dozen! They have regular eggs too from $3.50 to $4.50 per dozen for brown, white, large, x-large, etc. Great prices anyway you look at it.

0
0
0.000
avatar

I can't believe it's #marketfriday already, I've already posted today ,but maybe I should cobble together images from my last shop :) Eggs are really going up, but thankfully I have hens :) I'm going to be adding to their number this year too. I LOVE salad and eat it everyday, my favourite meal really.

0
0
0.000
avatar

chicken and salad, nice, thats a quick meal i get any day, since last year im also eating healthy, had to make a change if not i was going to self destruct at that pace, went from 22o pounds to 164 in 3 months just by cutting carbs and sugars plus exercise, one day saw a friend in the same conditions as i was and thought "i dont want to end up like that" , saw the magic pill documentary and that was it, hole new eating habits, thx for sharing ✌️

0
0
0.000
avatar

I pay $6.99 for the organic eggs and $4.99 for the cage-free. The rotisserie chicken is what I get at one of the BJ/Costco or Sam's Club and they are $4.99 at BJ's, they are more at the regular supermarkets.

I don't buy the kits because they are expensive here, so I buy the lettuce and veggies and make my own. With dinner for four, it is easier to justify doing that. Lettuces vary in price, but I feel like the price is pretty good here.

Our bottled water is $9.99 for a six-pack of gallons. So, it is about $1.67 a gallon. I don't like tap water, and I bought a Berkey Water Filter for about $400.00 and you dump your tap water in and it filters it incredibly. Google it. I use a lot of water, so this is great for me! Great to see people changing up their eating sometimes. Every little bit helps me.

I always find it interesting to see the differences in our parts of the world! Thanks for showing off yours!

I try to let people know how much I appreciate their participation in #MarketFriday! Even though I get many on a weekly basis, each one is read and enjoyed. By now, you must know how much I enjoy learning about the world and how it is to live in your corner of it, and, make yours or mine better in any way. I have been given hints to make life nicer, and recipes to make dinner interesting. I find it interesting to compare, not by the world's standards, but, by how we find the quality of our life with different I enjoy learning more about you and hope you feel the same, that is why I find it important to take the time to read a couple of #MarketFriday posts and leave a genuine comment. It is important for a community to do this, learning about others, and getting to know each other. The fun is in getting to know people and making a positive contribution to community life. All this fun and money too. What is not to love? That is one of the reasons I joined Hive. How about you? :) I leave you with the guidelines. I hope you are having an amazing week!


Fridays are all about the #MarketFriday Challenge! Looking to take part in it? Here is how:


Rules of the Road to Join #MarketFriday!


  1. Go to the market, or anywhere that you pay money for a service. It can be a movie, an auction, or even a museum. Wherever money is exchanged for a service or product.
    Take pictures! Be creative!
  2. Tell us a little bit about the market or the event. What brought you there? What did you buy? How much did it cost? Was it expensive? Did it go up or down? A scroll of pictures with few words doesn't usually work.
  3. Post the pictures. Of course, you should tell a little bit about the ones you post, it is too difficult to guess about some.
  4. Use the MarketFriday Community Platform to post (#hive-196308) This is not required but appreciated.
    PLEASE Drop the link into the MarketFriday comment section so I can find it!!
  5. Following me and reblogging the post would be appreciated, but not a rule, more vision for more views on the #MarketFriday posts!
    7. You must put #MarketFriday by @dswigle somewhere on your post.

As always, please remember! #MarketFriday loves you!

0
0
0.000
avatar

Interesting to compare the prices, yes making our own salads would possible be cheaper, but with just the two of us and on days we have appointments or picking up the grandkids its easier to just get a kit

I will check out that water filter

0
0
0.000
avatar

Hallo @tattoodjay !

Thank you for your contribution. I must honestly admit that I am a little envious. You post a few pictures with egg cartons and get almost 300 likes. I don't begrudge you from the bottom of my heart. It would be just nice if I would also get so many likes.
Would you like to support me? It's so hard with a 63 reputation to somehow draw attention to my own posts.

https://peakd.com/hive-127788/@missagora/dazzled-by-the-beauty

https://peakd.com/hive-127238/@missagora/sit-down-pleasethats-the-place-to-be

https://peakd.com/hive-148441/@missagora/i-could-not-resist

Thank you very, very much. @missagora

0
0
0.000